^

הילד - מנקודת מבט ביולוגית - הוא שלב ההתפתחות של האדם מרגע לידתו ועד תום תקופת ההתבגרות, כלומר עד 17-18 שנים. הילד גדל ומתפתח בשלבים: מינקות ועד גיל ההתבגרות, ולכל שלב יש מאפיינים משלו. מה אתה יודע עליהם?

האם אתה יודע כי במהלך השנה הראשונה של החיים הילד מוסיף משקל כמעט 350% של המסה המקורית של הגוף שלו? ואת הגידול בצמיחה במשך 12 חודשים - לעומת הצמיחה שלה בלידה - הוא יותר מ 45%? והאם אתה יודע שילד בן חמש נושם פעמיים בתדירות גבוהה יותר מאשר כל מבוגר? ומה ההבדל בין מחלות ילדות נפוצות כגון חצבת ואבעבועות רוח? כיצד להגדיל את חסינות של ילדים, ומה אם הילד שלך מפגר מאחור בפיתוח של עמיתיהם? על כל מה שמעניין את ההורים, אתה יכול למצוא מידע בסעיף "ילד".

מאמרים פופולריים בסעיף זה

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors
You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.